Pasivní vesnička Koberovy

Pasivní vesnička KOBEROVY
Vesnička Koberovy na první pohled vypadá jako obyčejná podhorská vesnice,ale opak je pravdou.Je to ve skutečnosti unikátní komplex třinácti domů ,které jsou postaveny jako energeticky úsporné takzvané pasívní domy,stejné jako v předešlém článku.
Je to naprosté unikum,které funguje už sedm let.
Po vstupu možná někoho překvapí kompaktnost celého domu, pasivní dům nemá rád dlouhé a zbytečné chodby. Přesto nikde nic nechybí, ani nepřebývá. Standardní plán počítá s dispozicí 5 + kk, s dvěma koupelnami, technickou místností a šatnou. Všechny domy jsou dvoupodlažní.
Větrání a vytápění objektu má na starosti větrací rekuperační jednotka s cirkulací, díky ní má dům neustálý přísun čerstvého vzduchu. Z rekuperace mají někdy zájemci o nízkoenergetické bydlení obavy, podle majitelů ale zbytečně. „Díky skvělé izolaci vytopí místnosti třeba i návštěva nebo dlouhé používání počítače.
V Koberovech se ve dvou ulicích můžete setkat s dvěma typy domů. V obou případech jde o dřevostavby, které se liší pouze vnějším pláštěm. Buď pracují s tenkovrstvou omítkou, nebo využívají tmavě hnědý dřevěný obklad ze sibiřského modřínu.
Při bydlení v pasivním domě musí člověk trochu přemýšlet a může se vše zdát složitější, není to jen pouhé otočení uzávěru topení, ale vyplatí se to,vždyť celkové roční náklady na provoz domu nepřekročí několik tisícovek korun.
Pasivní domy v Koberovech fungují již sedm let, ale zatím nikdo podobný projekt nenapodobil. Možná právě dnes, v energeticky komplikované době a zároveň s možnou dotací z programu Nová zelená úsporám, je ideální doba k následování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.